Dünyada son yıllarda artan yazılım teknolojileri öncelikli olarak yapay zeka ve endüstri alanlarında otomasyonların evrimleşmesine neden oldu. Amerika ve Avrupa ülkeleri bu alanlarda yatırım ve altyapı konusunda dünyada başı çekiyor. Bu konuda yazılım ve teknoloji geliştirme süreçlerini eğitimli iş gücü ve göçmen iş güçlerinden oluşuyor. Artık dünyada üst düzey yöneticilerin çoğu doğu ülkerinden göçmüş eğitimli nüfustan oluşmakta. Google yanı sıra Microsoft, Pepsi, MasterCard, Adobe ve Harmon gibi yüksek teknoloji geliştiren firmaların çoğu Hindistanlı CEO lar tarafından yönetiliyor. Türkiye den 2017’de 113 bin 326 kişi göçtü. Yurt dışına gidenlerin sayısı sadece bir yılda %63 arttı. Türkiye’yi terk eden her beş kişiden ikisi 20-34 yaş aralığında. Gidenler arasında kadınların oranı %37’den %42’ye çıktı. Ve yine veriler gösteriyor ki, gidenlerin büyük bölümü eğitimli-kentli kesim.

 

Endüstri ve Teknoloji alanındaki gelişimler, değişimler öncelikle teknoloji geliştiren firmaların gelişmesini etkilerken artık diğer sektörleri etkilemekte. Bu yazının ana konusu bu gelişen teknolojilerden ziyade bu gelişimleri dış ticaret ile sentezleyebilmek.

 

Geliştirici olmayan ülkeler sentezleme konusundaki başarısı oranında geliştirenlere meydan okuyabilecek hale gelebilir. Ülkemizde geleneksel dış ticaret kültürü binlerce yıldır Asya ürünlerinin Avrupa’ya gidişini kontrol merkezi olmasından kaynaklı olarak üretmeye odaklanmayıp, denetim süreçlerinde uzmanlaşmıştır.

Kaos ortamının yarattığı fırsatları önceden görebilmek, erkenden hareket etmek iç pazarın yarattığı durgunluk ortamından kurtulmayı sağladığı gibi global bir oyuncu olmanın yolunu açacaktır.

Dünya ticari ve politik dengelerin çok hızlı değişmesi, bu hızlı değişimi takip edecek modeller, ticari istihbarat ve hızlı – esnek karar alım merkezlerini oluşturarak etkin bir yönetim ve iletişim merkezini oluşturmak şirketler için uluslararası rekabetin dayattığı koşullarda ayakta kalabilmesi için kilit noktayı oluşturur. Avrupa ve Çin ürünlerinin dünyayı domine ettiği bir ortamda bizim gibi ülkeler İletişim  – Karar merkezlerinin oluşturulması ile  hızlı geri dönüşlerin sağlanması teknolojik ve üretim maliyetleri konusunda yaşadığımız handikapları telafi edecektir. Hızlı ve temiz iletişimin sağlanması fiyat ve kalite avantajının önüne geçecektir.

Dış ticaret, bilişim ve veri yönetimi sentezleyebilmek, bir çok kapıyı açacak anahtar olacaktır.

Pekı bu noktada sentezleme nasıl yapılmalıdır?

Hızlı kararlar alıp uygulayabilmek, Modern bilişim araçları ile dış ticaret istihbaratının entegre edilmesi ile gerçekleşecektir. Uzun yıllardır teknoloji ve finans sektöründe kullanılan bilgisayar programlarını dış ticarete entegre etmek bu sentezlenmenin kilit noktasıdır. Veri yönetimi ve madenciliği, iş zekası sistemleri vb. uygulamalar ile dış ticaret istihbaratının toplandığı veri tabanlarına bağlanıp anlamlı ve görselleştirilmiş sonuçlar haline getirilmesi, ne kadar üretim konusunda geri kalsak da jeopolitik konunumuz gereği lojistik avantajımızla bir çok asyalı ve avrupalı firmanın önüne geçmemizi sağlayacaktır.

 

Ticaret savaşları politik belirsizliklerin yarattığı kaotik ortam bir çok fırsat yaratacaktır. Bu fırsatları önceden görebilmek, erkenden hareket etmek iç pazarın yarattığı durgunluk ortamından kurtulmayı sağladığı gibi global bir oyuncu olmanın yolunu açacaktır. Bu nedenle dış ticaret verilerini hızlı takip edilebilir ve okunabilir bir hale getirmek, geleneksel dış ticarete entegre etmek önümüzdeki günlerde büyük krizlere gebe olan dünya ticaretinde sağ çıkmanın tek yoludur.